Plenarni predavači

Prof. dr Roj F. Baumajster

psiholog i predsednik Međunarodne asocijacije za pozitivnu psihologiju, SAD

Roj F. Baumajster je jedan od najuticajnijih psihologa sa bogatom naučnom produkcijom. Objavio je preko 700 naučnih radova, uključujući preko 40 knjiga.  2013. Godine je dobio presitžnu nagradu koju dodeljuje Udruženje za psihološke nauke, Villiam James Fellow, kao priznanje za njegova životna dostignuća. Od 2023. godine predaje i saržuje sa Univerzitetom Harvard (SAD), Univerzitetom u Bremenu (Nemačka), Državnim univerzitetom Florida (SAD), BetterUp, Inc. (SAD) i Univerzitetom u Bambergu (Nemačka). Pored toga, Baumeister je predsednik Međunarodne asocijacije za pozitivnu psihologiju.

Iako je širom poznat po laboratorijskim istraživanjima, njegova postignuća se protežu izvan uskih granica akademske zajednice. Njegova knjiga iz 2011. godine Snaga volje: Ponovno otkrivanje najveće ljudske snage (sa Džonom Tirnijem) bila je bestseler Njujork tajmsa. Učestvovao je u televizijskim emisijama i bezbroj lokalnih informativnih emisija, citiran je novinama Njujork Tajms, Vašington Post, Vol Strit Žurnal, Los Anđeles Tajms, Eklonomista, Njuzvik, Tajm, Psihologija danas, Self, i mnogim drugim medijima.

(isečak biogafije preuzet je i preveden sa zvaničnog sajta Roja F. Baujmastera https://roybaumeister.wpengine.com/about/)

Prof. dr Vesna Petrović

psihološkinja i psihoterapeutkinja, Srbija

Vesna Petrović je doktorirala 1999. godine iz oblasti kliničke psihologije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Odeljenje za psihologiju. Redovna je profesorica u penziji za naučnu oblast Teorijska i primenjena psihologija na Univerzitetu Union u Beogradu i Fakultetu za pravne i poslovne studije „Dr Lazar Vrkatić“ u Novom Sadu. Na istom fakultetu predavala je od 2007. godine do 2024. godine. Dugi niz godina bila je rukovodilac master programa Psihoterapija. Ima značajno iskustvo u radu kao psihoterapeutkinja. Radi istraživanja u oblasti mentalnog zdravlja, dečje traume i integracije u psihoterapiji i kvalitativna istraživanja u oblasti psihoterapije. Autorka je i koautorka više od 100 naučnih publikacija i nekoliko knjiga, uključujući Psihičku traumu i oporavak kod dece; Psihičko zdravlje i blagostanje – novi okvir za mentalno zdravlje; Uvod u mentalno zdravlje. Osnivačica je i direktorka Srpskog udruženja za integrativnu psihoterapiju, gde je i glavna edukatorka. Takođe, u okviru Saveza psihoterapeuta Srbije, delegirana je kao nacionalna predstavnica za Srbiju u Evropskoj asocijaciji za psihoterapiju; a članica je i Evropske asocijacije za psihoterapiju.

Dobitica je nagrade Ken Evans za izuzetan doprinos na međunarodnom polju psihoterapiju (2024) od strane Asocijacije za integrativnu psihoterapiju Rumunije i Evropske asocijacije za integrativnu psihoterapiju.

Prof. emerita dr Majda Rijavec

psihološkinja, Sveučilište u Zagrebu, Hrvatska 

Majda Rijavec je 1979. godine diplomirala na Odseku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Iste se godine zaposlila kao psihološkinja u Tehničkoj vojnoj školi u Zagrebu gde je radila do 1990. godine. 1984. godine je završila postdiplomske studije na Odseku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a na istom fakultetu je doktorirala 1989. godine. Od 1990. do 1991. radila je na Vojnotehničkoj akademiji u Zagrebu kao docentkinja za Vojnu psihologiju i Psihologiju rada, a 1993. se zaposlila na Filozofskom fakultetu na Odseku za Pedagoške nauke u Zagrebu (današnji Učiteljski fakultet) gde i danas radi u zvanju profesorice emerite.

Objavila je veliki broj naučnih radova iz oblasti psihologije rada, vojne psihologije, pozitivnog obrazovanja, ranog odgoja, itd. Autroka je i koautorka više udžbenika i knjiga (npr. poglavlje u Međunarodnom priručniku za pozitivnu psihologiju; Pozitivna psihologija na poslu; Tko su dobri ljudi: psihologija pozitivne osobe; Kako biti bolji: priručnik iz pozitivne psihologije…).

Dobitnica je brojnih nagrada, uključujući i nagradu Ramiro Bujas za dostignuća u popularizaciji psiholoških nauka (1997); godišnje države nagrade Republike Hrvatske za nauku – za popularilaziju i promociju nauke u području društvenih nauka (2000); nagradu Zoran Bujas za psihološku knjigu od izuzetnog značaja (2009).

Članica je Evropske mreže pozitivne psihologije (European Network of Positive Psychology), Hrvatskog udruženja za obrazovna istraživanja, Hrvatskog psihološkog društva I Foruma za slobodu odgoja.